Konec cenzury v radničních novinách

Koalice na obdobi 2014÷2018
Zamčeno
jenik789
Site Admin
Příspěvky: 3241
Registrován: pon říj 31, 2005 2:16 pm
Bydliště: Zdiby
Kontaktovat uživatele:

Konec cenzury v radničních novinách

Příspěvek: # 9982Příspěvek jenik789 »

Od 1. listopadu 2013 je účinná novela tiskového zákona, která zavedla nové povinnosti pro vydavatele periodického tisku územního samosprávného celku, kam spadají i radniční periodika.

Zákon nově stanoví vydavateli radničního periodika povinnost poskytovat objektivní a vyvážený obsah, poskytovat přiměřený prostor pro názor zastupitelů a dále povinnost zveřejnit doplňující informaci, pokud například redakce obdržela od zastupitele článek, ale nezveřejnila ho. Pokud vydavatel neposkytne zastupiteli dostatečný prostor, lze se zveřejnění článku domáhat soudně.

Cílem novely je zabránit nadměrné propagaci radničních koalic a jejich stran a také odstranit cenzurování postojů opozice. Oba tyto neduhy jsou u radničních periodik ne zrovna řídkým jevem, ačkoliv radniční periodika jsou financována z veřejných prostředků a měla by sloužit k vyjadřování názorů všech politických stran a hnutí zastoupených na radnici.

Co když vydavatel přiměřený prostor pro vyjádření neposkytne?

V případě, že vydavatel neposkytl zastupiteli přiměřený prostor nebo jeho sdělení vůbec neuveřejnil, může se zastupitel písemně dožadovat uveřejnění doplňující informace. Pokud by vydavatel odmítl i dodatečné sdělení, zastupitel se může se žádostí o zveřejnění doplňující informace obrátit na soud.


zdroj http://frankbold.org/zpravodaj/kategori ... h-novinach


Jeník - Jan Česnek
Admin portálu Zdiby ON-LINE http://www.zdiby.cz

Člen Kaštánek Zdiby Z.S. a ZdibyNet, z.s.
Nebojím se říct nebo napsat co si myslím.

Zamčeno