Nové letiště?

A vše co se týká létání
Odpovědět

Bude pro obyvatele Zdib případné letiště ve Vodochodech přínosné?

Ano bude.
3
16%
Nebude!
12
63%
Nemohu ještě posoudit.
4
21%

Celkem hlasů: 19

Tommy Zdiby
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové letiště?

Příspěvek: # 6784Příspěvek Tommy Zdiby
úte led 19, 2010 5:34 pm

MacFig píše:679 m na 0,00 stavby. Tommy Zdiby - děkuji.
Kolik je tolerance od této optimální sestupové trajektorie?
Zhruba u 80% eroplánů co nám přefrčí přes hlavu je odchylka prakticky nulová (+-10m). Jsou to ty co letí rovně netočí žádnou zatáčku už zhruba od Líbeznic. Ty jsou nad námi " ILS fully established" (pleně usazeni v paprsku sestupových radiomajáků) . Ty ostatní co dotáčejí do sestupové osy někde nad naší vesnicí většinou letí takzvané "Visual Approach" (visuální přiblížení).
A tam je to už trochu těžší určit přesnou výšku protože přiblížení probíhá tak že pilot si chce po dlouhém letu také chvilku "zakniplovat" a kecnout si s letadlem sám. Vypne autopilota a po tom co mu řídící na věžce potvrdí "Cleared visual Approach RWY 24" řídí celej sestup "na ruce" tedy bez použití autopilota.
Jen pro informaci: Dnešní letadla dokáží celej let včetně přiblížení a přistání zaletět bez zásahu pilota do řízení. Pouze vzlet se provádí na "ruce" zhruba do výšky 1000Ft (300m) nad zemí. V této výšce zapne pilot tři čudlíky (AP on, LNAV, VNAV) a kdyby si nemusel povídat s otravnýma řídícíma letového provozu tak si může dát chrupku nebo si jít "popovídat" s letuškou :-)

Dont drink and fly :-)

Tommy Zdiby
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek: # 6785Příspěvek Tommy Zdiby
úte led 19, 2010 6:17 pm

jenik789 píše:
MacFig píše:679 m na 0,00 stavby. Tommy Zdiby - děkuji.
Kolik je tolerance od této optimální sestupové trajektorie?
Tak tohle uz je mimo me laicke chapani :lol: :lol:

Pro me je dulezite, aby byla jasne vyresena doprava, protoze vse ostatni jsou jen prinosy :wink:. Ale koukam, ze to neni uplne zatim vse doreseno.
Na druhou stranu z hlediska komunikace z okolnimi obcemi a mesty, myslite si ze by bylo vhodne aby nase obec prosazovala zrizeni tohoto letiste ve Vodochodech? Aby potom ostatni obce/mesta se na nas nenastvaly, ze nejdeme s nimi (to jen tak naokraj myslenka).

Problem je skoro vzdy v komunikaci a informovanosti, protoze kdyby vse bylo nalezite odkomunikovano a vysvetleno, mohlo by se k tomu vyjadrit vic lidi :wink:
Tak to vezmem podle starého pravidla: Standardni profil sestupoveho paprsku je 3 % neboli 52 výškovych metrů na 1000 metrů délkových, takže stačí změřit na www.mapy.cz jak daleko jsi od letiště :-)
Samozřejmě že se musí brát v úvahu to že vejška prahu dráhy 24 je 353m a průměrná vejška v naší vesnici je někde 280-300m/mořem.....
Je to lepší? :-)

Miroslav Musílek

Příspěvek: # 6786Příspěvek Miroslav Musílek
úte led 19, 2010 7:34 pm

Jenom Tommyho doplním....
Do sestupové paprsku, pokud se jedná o full ILS, se vstupuje vždy ve výšce předepsané, pro Prahu a dráhu 24 je to 4000ft. Podklesání možné je velmi vzácně, ale pouze se souhlasem pilota, naopak přeletění této výšky přípustné není. Pokud se jedná o odchylku od sestupového paprsku, pak ta přípustná je...a pohybuje se tuším od +- 0,075 do 0,04 GS=Glideslope, podle tříd ICAO

OZ

Příspěvek: # 6788Příspěvek OZ
úte led 19, 2010 8:11 pm

proč mám dojem,že ty letiště tu jsou déle než ti nespokojení............
Ivan Majer

jenik789
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek: # 6790Příspěvek jenik789
úte led 19, 2010 9:29 pm

Miroslav Musílek píše:Jenom Tommyho doplním....
Do sestupové paprsku, pokud se jedná o full ILS, se vstupuje vždy ve výšce předepsané, pro Prahu a dráhu 24 je to 4000ft. Podklesání možné je velmi vzácně, ale pouze se souhlasem pilota, naopak přeletění této výšky přípustné není. Pokud se jedná o odchylku od sestupového paprsku, pak ta přípustná je...a pohybuje se tuším od +- 0,075 do 0,04 GS=Glideslope, podle tříd ICAO
Teda zacinam jeste vic chapat, proc se nekdy o ITakach rika, ze jim neni vubec rozumet :D :D :D. Proste kdyz to letadlo nespadne, tak leti asi spravne :lol:
Jeník - Jan Česnek
Admin portálu Zdiby ON-LINE http://www.zdiby.cz

Člen Kaštánek Zdiby Z.S. a ZdibyNet, z.s.
Nebojím se říct nebo napsat co si myslím.

Mirek Musílek

Příspěvek: # 6791Příspěvek Mirek Musílek
stř led 20, 2010 11:56 am

to Jenik: Přesně tak, když nespadne, tak většinou letí asi správně :lol: Nemyslete si, i lidi od letadel si kolikrát nerozumí :)

Mě kdyby sem někdo napsal něco, byť hodně zjednodušeného (tak jak se o to snažím já), z oblasti IT, tak bych na to taky koukal jako z jara. Někdo rozumí tomu, jiný zase něčemu jinému, tak to má být. :D

jenik789
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek: # 6796Příspěvek jenik789
čtv led 21, 2010 11:15 am

Mirek Musílek píše:to Jenik: Přesně tak, když nespadne, tak většinou letí asi správně :lol: Nemyslete si, i lidi od letadel si kolikrát nerozumí :)

Mě kdyby sem někdo napsal něco, byť hodně zjednodušeného (tak jak se o to snažím já), z oblasti IT, tak bych na to taky koukal jako z jara. Někdo rozumí tomu, jiný zase něčemu jinému, tak to má být. :D
Diky :)

Dnes rikali v radiu, ze pry cela zmena nema schvalenu EIA a ze vlada chce urcit dozor az bude EIA schvalena, aby se dodrzovala.

Tady jsem treba nasel vyjadreni k EIA, ale nevim jak moc je to jeste aktualni
http://www.stuz.cz/rs/index.php?option= ... &Itemid=68
Jeník - Jan Česnek

Petr Míšek

Příspěvek: # 6803Příspěvek Petr Míšek
stř led 27, 2010 11:37 am

Tak se mi to stou výškou nezdálo, jsem si myslil že jsou níž, ale kluci mají pravdu, nad sokolovnou mají 1200m nad mořem. Dnes mi to potvrdil člověk co sedí na ŘLP.

jenik789
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek: # 6804Příspěvek jenik789
stř led 27, 2010 1:08 pm

Petr Míšek píše:Tak se mi to stou výškou nezdálo, jsem si myslil že jsou níž, ale kluci mají pravdu, nad sokolovnou mají 1200m nad mořem. Dnes mi to potvrdil člověk co sedí na ŘLP.
A kolik je sokolovna nad morem? 300?
Jeník - Jan Česnek

Petr Míšek

Příspěvek: # 6805Příspěvek Petr Míšek
stř led 27, 2010 1:55 pm

necelých, cca 278 m.n.m

Tommy Zdiby
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek: # 6806Příspěvek Tommy Zdiby
stř led 27, 2010 5:23 pm

Podle strejdy Googla je to 282 m.n.m :-)
Obrázek

Petr Míšek

Příspěvek: # 6807Příspěvek Petr Míšek
stř led 27, 2010 7:26 pm

já to bral ze sklepa :D

Miroslav Musílek

Příspěvek: # 6808Příspěvek Miroslav Musílek
pát led 29, 2010 10:30 am

to Petr: My nemáme důvod klamat :-) Několik set přeletů jsem směrem na Ruzyň udělal, tak vím +- kolik kde je :-)

to Tommy: Mě strejda google ukázal 281 - 283 :-) pozor, ten +- metr je pro některé spoluobčany z hlediska hluku asi podstatný :-)

Jenom taková poznámka pod čarou:
Lidi se mě občas ptají, jak je možné, že některé leatadlo je níž a některé výš..... Není to tak, že by jedno bylo výš a druhé níž, jenom je třeba jedno větší než to druhé :-) Výška je za daných podmínek stejná u všech.

jenik789
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek: # 6809Příspěvek jenik789
pon úno 01, 2010 9:08 am

Miroslav Musílek píše:to Petr: My nemáme důvod klamat :-) Několik set přeletů jsem směrem na Ruzyň udělal, tak vím +- kolik kde je :-)

to Tommy: Mě strejda google ukázal 281 - 283 :-) pozor, ten +- metr je pro některé spoluobčany z hlediska hluku asi podstatný :-)

Jenom taková poznámka pod čarou:
Lidi se mě občas ptají, jak je možné, že některé leatadlo je níž a některé výš..... Není to tak, že by jedno bylo výš a druhé níž, jenom je třeba jedno větší než to druhé :-) Výška je za daných podmínek stejná u všech.
Jenom by me zajimalo - to tem pilotum rika ridici vez v jake vysse musi a kde byt? Nebo jak muze pilot letadla vedet kde jak my byt vysoka treba kdyz jde na pristani? Je mi jasny ze kdyz je nekde nad oceanem, tak to mu reknou jen jednou, ale kdyz jde dolu?
Jeník - Jan Česnek

Miroslav Musílek

Příspěvek: # 6810Příspěvek Miroslav Musílek
pon úno 01, 2010 4:48 pm

Tak i tak...
Při zahájení klesání z cestovní hladiny dostanou pokyn (nebo si ho vyžádají) ke klesání do určité hladiny.....po jejím dosažení nebo ještě v průběhu klesání může přijít další korekce výšky. Zároveň však existují tzv. otočné body a některé z nich mají předepsanou výšku, kterou letadlo nad nima musí mít nebo kterou nesmí překročit. Všechno toto se jim zobrazuje na "obrazovce, s přehledem letu". Je-li označeno např. 15000A - letadlo musí být nad 15000ft, je-li označeno 15000B - letadlo musí být pod 15000ft, je-li 15000 označeno "tučně", tak nad tímto bodem musí být přesně v této výšce.
Jsou také předepsané výšky, ve kterých se vstupuje do ILS paprsku na přistání...Praha 4000ft.
Pro názornost uvedu fiktivní sestup na dráhu 24 v Ruzyni:
36000ft.......klesání do 15000ft .....pokud jde o přiblížení přes bod RASIM, tak ten tuším má předepsáno 5000ft a pak nalítnutí do ILS ve výšce 4000ft a pak už jen sešup dolů....předepsané výšky se mohou vyskytnout i na ILS sestupu.

Samozřejmě to samé, jenom v opačném gardu, platí pro stoupání.

Asi tak na vysvětlenou...hodně zjednodušeně :-D

Odpovědět