Zamek Brnky prodan za 10 milionu

Vše o všem, co třeba nikam nepatří.
Odpovědět
jenik789
Site Admin
Příspěvky: 3241
Registrován: pon říj 31, 2005 2:16 pm
Bydliště: Zdiby
Kontaktovat uživatele:

Zamek Brnky prodan za 10 milionu

Příspěvek: # 12634Příspěvek jenik789 »

Zdroj: www.seznamzpravy.cz
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/arci ... .seznam.cz

Do rozpadlého domu, navíc zatíženého 109 milionovou zástavou od banky, investovala pravoslavná církev část peněz z církevních restitucí. „Je to tunel,“ obviňují někteří duchovní arcibiskupa Michala.

„Málem jsme padli na kolena, když jsme se šeptandou dozvěděli, že naše církev koupila barokní zámek,“ vypráví vysoce postavený pravoslavný duchovní otec Štefan. Jméno jsme kvůli jeho obavám o ztrátu zaměstnání změnili.

Podobná svědectví ale Seznam Zprávám poskytlo několik dalších kněží, včetně třetího nejvýše postaveného duchovního pravoslavné církve Izaiáše, biskupa šumperského, nebo vysokoškolského pedagoga na kanonické právo Eugena Freimanna.

Arcibiskup Michal, nejvyšší duchovní pravoslavné církve v Česku, občanským jménem Michal Dandár, koupil za církevní peníze v prosinci 2019 zámek Brnky u Zdib nedaleko Prahy. K zámku patří i pozemek o velikosti čtyři a půl tisíce metrů čtverečních. Cena: deset milionů korun.

Na pozemku a zastavěné ploše navíc visí zástavní právo za pohledávku ve výši 109 milionů korun, kterou drží společnost Silverdime Limited se sídlem ve Velké Británii. Zástava souvisí s úvěrem, který v 90. letech poskytla banka Moravia.
Tři týdny, které odhalily, jak virus změnil Česko. Italský scénář je zapomenutý

Neprůhledná operace s nákupem zdevastovaného zámku vyvolala u některých duchovních v pravoslavné církvi podezření, že se jedná o tunel. „Podle mě chtěl arcibiskup nebo někdo další vyprat peníze. Jinak mi to nedává žádný smysl,“ kroutí hlavou duchovní Štefan.
Proč? Ptají se duchovní

Arcibiskup Michal podle svých kritiků o podpisu kupní smlouvy předem nikoho neinformoval a neměl ani povolení nejvyšších orgánů církve - tedy metropolitní ani eparchiální rady.

Církevní právník Eugen Freimann sepsal na Dandára trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání zpronevěry a zneužití pravomoci úřední osoby. V textu píše, že „během let 2015 až 2019 neproběhla kontrola hospodaření řádně zvolenou revizní a kontrolní komisí, kterou arcibiskup jednostranně odvolal“.

Arcibiskup Michal Dandár

Arcibiskup, celým titulem Jeho Vysokopřeosvícenost Michal, arcibiskup pražský a českých zemí, je statutárním zástupcem pravoslavné církve v České republice. Narodil se v roce 1947 na Slovensku v Zemplínském Hradišti. Pravoslaví studoval na Pravoslavné bohoslovecké fakultě v Prešově a na Leningradské teologické akademii v tehdejším Sovětském svazu. Podle evidenčních záznamů Archivu bezpečnostních složek byl vědomým spolupracovníkem StB pod krycím jménem Míša. Zaregistrován byl 2. září 1966. V sedmdesátých letech sloužil na ruské farnosti v Drážďanech. Od roku 2014 působí jako arcibiskup pražský a českých zemí.

Arcibiskup odmítá podat jakoukoliv zprávu o hospodaření církve. „Jednoznačně jde o porušení Základního dokumentu, tedy jakési církevní ústavy,“ řekl Seznam Zprávám Freimann specializující se na kanonické právo.

Arcibiskup Michal Dandár si za svým rozhodnutím stojí. „Já jsem to rozhodl. A hotovo. Oni nemají co schvalovat. Máme církevní předpisy, podle nichž na to právo mám,“ řekl po telefonu Seznam Zprávám.
Když seniory zachraňují vojáci. Armáda vytrhla trn z paty miliardáři

Zničený zámek Brnky mu doporučil a koupi zprostředkoval Tomáš Jarolím, bývalý místopředseda strany Věci veřejné, teplický podnikatel a duchovní pravoslavné církve.

„Poradil mi, že by bylo dobré zámek koupit, opravit ho a zřídit v něm něco charitativního,“ vysvětluje arcibiskup Michal. O jaký druh charity by se mělo jednat, to prý ještě neví.
Žádný zámek. Ruina

„Zámek? To nevím,“ podivuje se paní na zahradě novostavby ve vesnici Brnky. I chlapec s míčem v ruce kroutí hlavou.

Až muž v montérkách poradí. „Vy myslíte tu ruinu, kam chodí mladí pít?“ a ukazuje za silnici, kde rostou metrové kopřivy, husté křoví a vzrostlé stromy. „To už dávno není zámek. Spíš se bojíme, aby se tam někdo nezabil,“ obává se muž. A má čeho.
Církevní restituce a pravoslavná církev

Koncem února 2013 podepsal tehdejší předseda vlády Petr Nečas smlouvu o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Česká republika se v dokumentu zavázala, že vyplatí Pravoslavné církvi v českých zemích během třiceti let 1,146 miliardy korun. Pražská eparchie zatím obdržela 280 milionů. Kam peníze plynou, sami duchovní podle svých slov nevědí.

Střecha se propadla. Po oknech a dveřích zůstaly díry. Trámy ztrouchnivěly a podlahy se zhroutily. Obvodové zdivo decimují náletové dřeviny. Na zemi leží suť, plechovky od piva a láhve od alkoholu.

Někdejší slávu zámku připomínají už jen zbytky barokní kaple Panny Marie a prosvítající nástěnné malby.

„Obrovský problém je vlhkost, nestabilita obvodového zdiva a celá statika,“ vyjmenovává neduhy student stavební fakulty na ČVUT Michal Hoffman, který v roce 2017 vypracoval bakalářskou práci na téma Průzkum a návrh rekonstrukce zámku Brnky.

„Kdyby se do toho projektu někdo pustil, musely by se nejdřív stáhnout stěny, protože stavba, když nemá stropy, tak není zpevněná a rozestupuje se do stran.“

Na kolik by podle něj rekonstrukce vyšla? „V řádu stovek milionů,“ říká Michal Hoffman.
Dar za korunu prodali za 10 milionů

Zámek Brnky byl postavený v sedmnáctém století. Od roku 1958 ho úřady zařadily do seznamu chráněných kulturních památek. Přesto desetiletí chátrá. Po revoluci ho s dalšími hektary lukrativních pozemků získal v restituci Jan Caha.

Peníze na údržbu zámku neměl, a tak ruinu v roce 2007 převedl za jednu korunu na Spolek pro obnovu a provozování zámku Brnky.

„Byla to parta nadšenců, kteří chtěli dát zámeček trochu do kupy, a otec jim ho proto rád přenechal,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy jeho syn Jan Caha mladší.

Spolek tehdy zakládal advokát Josef Kadlec. „Část střechy se nám podařilo opravit, ale shánění peněz bylo čím dál těžší a těžší.“

On sám zhruba před čtyřmi lety proto nakonec ze spolku vycouval. „Pokud vím, od té doby se tam nic nedělo,“ shrnuje Kadlec.
Obchod bývalého politika Věcí veřejných

Něco ale přece jen ano. Vyměnili se členové spolku. Před půldruhým rokem do něj vstoupil i výše zmíněný Tomáš Jarolím.

„Vím, že arcibiskup Michal hledal nějaký prostor, kde by mohl vyvíjet charitativní aktivity, a tak jsem mu zámeček nabídl k odprodeji. Uvažoval, že by tam mohla vzniknout vysoká škola nebo Alzheimercentrum pro seniory,“ přibližuje Jarolím.
Pravoslavná církev v České republice

Česká pravoslavná církev byla registrována v roce 1991. V Česku ji tvoří dvě samostatné eparchie – pražská a olomoucko-brněnská. Během komunismu byla církev pod vlivem řeckého patriarchátu, s příchodem arcibiskupa Michala Dandára ji podle znalců poměrů v církvi dominuje moskevský patriarchát. Při posledním sčítání lidu v roce 2001 se k pravoslavné církvi hlásilo bezmála 23 tisíc lidí (na Slovensku 50 tisíc). Počet věřících se u nás zvyšuje. Mezi nejznámější pravoslavné misionáře v českých zemích patří Cyril a Metoděj.

S arcibiskupem si v polovině prosince 2019 plácli a ruinu, kterou kdysi spolek dostal za korunu, prodal za deset milionů korun.

Peníze se podle stanov rozdělili mezi členy spolku, tedy bývalého starostu Zdib za ČSSD Jana Tvrdého, předsedu spolku Vladimíra Černila a Tomáše Jarolíma.

Bývalému předsedovi spolku Josefovi Kadlecovi celá transakce nesedí. „To bych chtěl vidět toho blázna, který by tu děsnou ruinu koupil. Natož za takovou cenu,“ podivuje se a namítá: „Vždyť jenom rekonstrukce vyjde nejméně na 200 milionů, a to nemluvím o tom, že tam jsou komplikace s příjezdovými komunikacemi.“
Co se stane, až koronavirus pronikne do škol? První plán už je hotov


Stejný údiv má i syn bývalého majitele Jan Caha. „Kdyby ten pozemek byl prázdný, tak tu cenu mít může, ale vždyť je na něm chráněná kulturní památka, která to paradoxně znehodnocuje. Navíc vlastním okolní pozemky a nikdo z církve mě ohledně příjezdové cesty dosud nekontaktoval.“
Jak přehlédnout 109 milionů

A další zádrhel. Na zámek Brnky je evidováno zástavní právo z devadesátých let ve výši 109 milionů korun ve prospěch britské společnosti Silverdime Limited se sídlem v Londýně. Kdo za firmou stojí, nelze dohledat.

Arcibiskup Michal v rozhovoru pro Seznam Zprávy nejprve tvrdil, že si věcného břemena prý ani nevšiml.

„Ano, je tam to břemeno, ale to jsme se dozvěděli už moc pozdě. Teď to řešíme soudně, aby se udělal ten výmaz,“ vysvětluje. Jak si ho nemohl nevšimnout, když částka 109 milionů figuruje jak ve výpisu z katastru nemovitostí, tak i v předešlých kupních smlouvách? O chvíli později mění arcibiskup názor. „Oni mi řekli, že to bude vymazáno. Já vám říkám, že běží výmaz. Tak se s tím spokojte,“ a více se o Brnkách nechce hlava pravoslavné církve bavit. Na pozdější žádosti o rozhovor už arcibiskup nereagoval a telefon si vypnul.

Podle vikáře Olomoucko-brněnské pravoslavné eparchie Izaiáše, biskupa šumperského, porušil arcibiskup minimálně církevní ústavu.

„Píše se v ní, že při prodeji a koupi církevního majetku musí mít povolení eparchiální rady. A to se nestalo. Jenže víte co, arcibiskup je takový ten typ, že když tu budeme sedět a já mu dám flašku, tak podepíše, co chcete,“ konstatuje duchovní, který s arcibiskupem vede v pravoslavné církvi léta spory.

Případ budeme dál sledovat.

Obrázek


Jeník - Jan Česnek
Admin portálu Zdiby ON-LINE http://www.zdiby.cz

Člen Kaštánek Zdiby Z.S. a ZdibyNet, z.s.
Nebojím se říct nebo napsat co si myslím.

jenik789
Site Admin
Příspěvky: 3241
Registrován: pon říj 31, 2005 2:16 pm
Bydliště: Zdiby
Kontaktovat uživatele:

Re: Zamek Brnky prodan za 10 milionu

Příspěvek: # 12635Příspěvek jenik789 »

A jeste jeden clanek
zdroj

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pros ... .seznam.cz

Seznam Zprávy zjistily, že loni v prosinci koupila hlava české pravoslavné církve, bez vědomí duchovních, ruinu zámečku Brnky za deset milionů korun. Na nemovitosti a pozemku navíc visí zástavní břemeno ve výši 109 milionů.
Článek

V pravoslavné církvi vyvolal krok arcibiskupa Michala (občanským jménem Michal Dandár) vlnu pobouření. Investici totiž neschválily nejvyšší církevní orgány, metropolitní a eparchiální rady.

Řada duchovních, s nimiž Seznam Zprávy mluvily, se domnívá, že byla porušena církevní ústava. Byla také podáno několik trestních oznámení.

Arcibiskup Michal veškerá obvinění odmítá s tím, že on je hlava české pravoslavné církve a může nakládat s penězi z takzvaných církevních restitucí dle libosti. Zde je záznam telefonického rozhovoru mimo jiné o tom, proč si k nákupu vybral zříceninu barokního zámečku Brnky u Zdib nedaleko Prahy.

Pane arcibiskupe, jak jste se vůbec dostal k zámku Brnky?
Poradil nám to jeden náš známý Tomáš Jarolím, že by bylo dobré zámeček koupit, opravit - a my chceme, abychom tam zřídili něco charitativního. (Tomáš Jarolím je bývalým místopředsedou strany Věci veřejné, je podnikatelem v Teplicích a duchovním pravoslavné církve, pozn. red.)

Kdo o tom rozhodoval?
My jsme rozhodli.

Kdo to je „my“?
Já jsem rozhodl. A hotovo. Mám na to právo. Máme církevní předpisy, kde na to mám právo.


Ptám se proto, že dříve podobné investice schvalovala metropolitní nebo eparchiální rada. Tentokrát jste je ani dopředu neinformoval. Navíc kontrolní a revizní výbor jste zrušil už v roce 2015.

Já jsem informoval radu, když jsme měli zasedání, co chceme se zámečkem udělat. A to je dost.

Podle našich informací vám ani zpětně tento nákup neschválili.

Proč by to měli schvalovat? Já jsem je informoval a hotovo. To když teď dostaneme kostel a budeme ho chtít opravovat, tak budu za každým chodit: „Dovol, abychom ho mohli opravit“? To určitě ne.

Pane arcibiskupe, víte, že na zámeček je zástavní břemeno ve výši 109 milionů?
Ano. Je.

Takže to teoreticky není nemovitost jen za deset milionů.
Ale to jsme se dozvěděli už moc pozdě.

Vy jste nečetl kupní smlouvu, když jste ji podepisoval?
Teď řešíme přes soud ten výmaz zástavy. Je to tak, že soud požádal o mezinárodní právní pomoc, protože tato firma sídlí na nějakých anglických ostrovech, já nevím.
Ta firma je registrovaná ve Velké Británii.

Já vám říkám, že běží výmaz. To musí udělat soud. Podle neoficiálních zpráv těch 109 milionů z banky vůbec nebylo využito. Takže nevím, jak se to tam stalo.

Když vám Tomáš Jarolím ten obchod zprostředkovával, řekl vám o tom zástavním břemenu?
Jakmile mi předložili návrh kupní smlouvy, tak jsem protestoval: Co to tam jako je? Řekli mi, že to bude vymazáno.

A vy jste to přesto podepsal.
No, no. Nikde nebyla napsaná částka 109 milionů.

Vždyť je to napsané ve výpisu z katastru nemovitostí.

Dobrý, dobrý. Co teda chcete? Já vám říkám, běží výmaz. Tak se s tím uspokojte.
To je přece zvláštní podepsat kupní smlouvu s takovým břemenem.
Dobře, že jsme to koupili. Dobře, já to přiznávám. Vy nejste můj soudce, abyste mě soudil.

Vůbec nesoudím.
Upřímně vám říkám pravdu. Návrh smlouvy jsem četl, ale prosil jsem, aby tam ta zástava nebyla. A když jsem podepisoval, tak tam byla. Ale bez sumy.


Takže na vás někdo udělal boudu?
No vidíte, už jste to pochopil.

Kdo na vás udělal boudu?
Nevím.

Někdo z toho Spolku pro obnovu zámku Brnky, od kterého jste to koupil?
Prosím vás, my děláme výmaz. Až to dopadne, tak to bude všechno v pořádku. Prosím vás, ukončeme ten rozhovor. Vy jste proti mně a proti církvi zaujatý. Na mě je to prostě moc. Já chci jen pro církev dobro. Vy jste řekl, že na mě ušili boudu. (Na Spolek převedl ruinu za jednu korunu v roce 2007 Jan Caha, který získal zámek v restituci. V roce 2018 do Spolku vstoupil Tomáš Jarolím, pozn. red.)

A je to tak?
Tak tak to je.
Jeník - Jan Česnek
Admin portálu Zdiby ON-LINE http://www.zdiby.cz

Člen Kaštánek Zdiby Z.S. a ZdibyNet, z.s.
Nebojím se říct nebo napsat co si myslím.

jenik789
Site Admin
Příspěvky: 3241
Registrován: pon říj 31, 2005 2:16 pm
Bydliště: Zdiby
Kontaktovat uživatele:

Re: Zamek Brnky prodan za 10 milionu

Příspěvek: # 12639Příspěvek jenik789 »

Clanek na strance 16 o zamku Brnky

https://www.obeczdiby.cz/formular/zprav ... 150dpi.pdf

Zámek Brnky je jedním ze dvou památkově chráněných zámků, které se v naší obci nacházejí. Jeho stav je dlouhodobě velmi neutěšený.

Na začátku srpna 2020 vydala redakce Seznam.cz sérii článků o okolnostech, za kte-rých byl zámek Brnky na konci roku 2019 převeden na nového vlastníka. Tím se stala Pražská pravoslavná eparchie. Ta ho koupila včetně pozemku o velikosti 4,5 tisíce metrů čtverečních. Na zámku a pozemcích viselo zástavní právo na pohledávku ve výši 109 mi-lionů korun. Podle zveřejněných článků mají existovat pochybnosti o tom, zda koupě pro-běhla dle obvyklých rozhodovacích procesů nejvyšších orgánů církve. Z hlediska historie zámku Brnky je pro Zdiby zajímavé, že podle redakce Seznam.cz měl obchod zprostředkovat Tomáš Jarolím, bývalý místopředseda strany Věci veřejné, teplický podnikatel a zastupitel a duchovní pravoslavné církve. V době prodeje zámku byl i členem Sdružení pro obnovu a provo-zování zámku Brnky o.s. (dále jen „Sdruže-ní“), které mělo zámek ve svém vlastnictví. Sdružení vzniklo 3. 5. 2007. Naposledy byl jeho předsedou Ing. Vladimír Černil. Členem byl také tehdejší starosta a současný zastupitel obce Zdiby Jan Tvrdý, jak plyne mimo jiné z notářské-ho zápisu z valné hromady Sdru-žení ze dne 19. 12. 2019. Jak se Sdružení dostalo k zámku? Syn pana Cahy, res-tituenta zámku, nám řekl, že zámek otec nabídl nejprve obci Zdiby, a to za 1,- Kč. Zámek i s pozemky byl následně sku-tečně za tuto symbolickou cenu převeden, ne však na obec, ale přímo na Sdružení. Následující roky zámek Brn-ky převážně chátral, výzvy památkářů zů-stávaly obvykle bez odezvy. Za celých 13 let se zámku v majetku Sdružení dostalo pouze částečného provizorního zastřešení (v roce 2010 z dotace Ministerstva kultury ČR ve výši 238 000 Kč), následného trvalého částečného zastřešení (v roce 2012 z dotace Středočeské-ho kraje ve výši 1 270 000 Kč) a ztužení koruny zdiva ve střední části zámku (v roce 2014 z do-tace Středočeského kraje ve výši 500 000 Kč).Shodou okolností se v rámci soutěžení těchto zakázek objevovaly nabídky na zho-tovení od stavebních společností v té době sídlících výlučně na severu Čech a mimo tento region pouze od MASNAP s.r.o. Tato firma vznikla 2. 3. 2001 a jejím jednatelem a v současnosti stoprocentním vlastníkem je zastupitel Jan Tvrdý. Zakázka s dotací ze Středočeského kraje ve výši 500 000 Kč byla realizovaná právě jeho společností. Zakáz-ku, ve které byla použita dotace z Minis-terstva kultury ČR, realizovala společnost PZST, s.r.o., ve které byl naopak jednate-lem Ondřej Černil a druhým společníkem Ing. Vladimír Černil.Zarážejícím momentem je i to, že Sdru-žení se v průběhu svojí existence nepřipojilo ani k soudnímu řízení, které se týkalo určení neplatnosti zástavního práva. Ke vzniku zá-stavy došlo za situace, kdy se původní maji-tel snažil zámek prodat, obchodní transakce se ale nevydařila a zámek s pozemkem se stal neoprávněnu zástavou na pohledávku ve výši 109 milionů korun. Shodná zástava byla v minulosti také na dalších pozemcích v okolí. Zatímco u všech těchto pozemků soud již v roce 2012 pravomocně konstatoval neplatnost tohoto zástavního práva, Sdruže-ní zůstalo v této věci nečinné. Zástava je tak v katastru zaevidovaná dodnes. Dne 19. 12. 2019 mění Sdružení své síd-lo, stěhuje se z Prahy na sever Čech, do obce Libouchec. Ještě tentýž den valná hroma-da rozhoduje o zrušení spolku s likvidací k 1. 1. 2020 a o rozdělení likvidačního zůstat-ku mezi tři členy spolku (Tomáše Jarolíma, Ing. Vladimíra Černila a Jana Tvrdého). Za ně-kolik dní po konání této valné hromady, dne 30. 12. 2019, Sdružení zámek Brnky prodává za 10 milionů Kč. K 28. 8. 2020 spolek zaniká.Tolik trochu tajuplné historie. Sdružení zaniklo, dotace byly poskytnuty, majetek rozprodán a co obnova zámku Brnky? Současné vedení obce začalo jednat už v roce 2019 se zástupci kraje i s památkáři v ORP Brandýs nad Labem. Jednak o sank-cích pro Sdružení za nedodržování povin-ností vlastníka nemovité kulturní památky, jednak o přípravě kroků k likvi-daci spolku takovým způso-bem, aby se mohla vlastníkem zámku stát Česká republika a zámek tak získal do budoucna šanci na hledání cest jeho sku-tečné obnovy. K tomu bohužel již nestačilo dojít a památka má teď nového vlastníka. Obec má jednoznačně zájem na záchraně zámku. V květnu 2020 proto písemně oslovila no-vého vlastníka s žádostí o schůz-ku s nejvyšším představeným této církve. Do dnešního dne však neobdržela odpověď, schůzka se prozatím neuskutečnila. Celá re-publika od března t.r. byla a bo-hužel stále je v nelehkém období, vše nefungovalo ideálně. Nicmé-ně žádost o schůzku chce obec určitě opakovat a doufá, že k ní nakonec také brzy dojde. Sna-hou bude jednat o možnostech záchrany této nemovité kulturní památky a o souvisejícím citlivém rozvoji této lokality. V minulosti už tu mnohé nápady byly. Pro inspiraci přinášíme jeden z nich. Takto by byl zámek jistě užitečným a pěkným místem naší obce.Eva Slavíková, starostkaJAKÝ BUDE DALŠÍ OSUD ZÁMKU BRNKY?
Jeník - Jan Česnek
Admin portálu Zdiby ON-LINE http://www.zdiby.cz

Člen Kaštánek Zdiby Z.S. a ZdibyNet, z.s.
Nebojím se říct nebo napsat co si myslím.

Odpovědět